نرم افزار آوا
جهت دریافت فایل مربوط به توضیحات نرم افزار آوا اینجا را کلیک کنید .
PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه
برای آشنایی بیشتر با این دستگاه اینجا کلیک کنید
 
لکنت زبان و روشهای درمان آن


• درمان لکنت زبان 
تا به امروز درمانهای گوناگونی برای لکنت ارئه شده است و برخی از روش ها تا حد زیادی این اختلال را بهبود بخشیده اند . گفتار درمانی می تواند مانع از تبدیل لکنت به یک معضل شود . بنابراین توصیه می شود چه کودکانی که تازه علائم لکنت در آنها پدیدار شده و چه بزرگسالانی که مبتلا به لکنت می باشد حتما تحت نظر یک پاتولوژیست گفتار قرار گیرند .

• درمان های داروئی
داروهای بسیاری در درمان و کنترل لکنت زبان تاکنون مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته اند و در بسیاری از نقاط دنیا مورد مصرف داشته اند ، لیکن با توجه به پیچیدگی علت لکنت و مناطق درگیر شونده آن در سیستم عصبی ، تاکنون هیچ داروئی که تاثیر اساسی داشته باشد و بتواند بر روی تمامی افراد مبتلا به لکنت و انواع لکنت اثر داشته باشد یافت نشده است و برخی از داروها فقط به صورت مقطعی و کوتاه مدت در برخی افراد توانسته است لکنت راکمی کنترل کند . ولی با توجه به عوارض جانبی داروها بر روی کل بدن فرد ، مصرف آنها به طور پیوسته و طولانی توصیه نشده است .

• درمان از طریق دستگاه P.F.F
در سال های اخیر دستگاهای الکترونیکی جدیدی برای کاهش و از بین بردن لکنت ارائه شده اند که موفقیت خوبی نیز بدست آورده اند . دستگاه P.F.F یکی از این دستگاه ها می باشد که دارای اثرات درمانی بیشتری است .
این دستگاه لمنت را بدون نیاز به آموزش خاص یا درمان اضافی ، با حفظ سرعت طبیعی گفتار و بدون ایجاد تغییر در تلفظ صداها به میزان 70 تا 80 درصد کاهش می دهد .

 ـ  این وسیله با تاثیر بر سیستم شنوایی و بخش پردازشگر شنیداری در مغز با ایجاد تغییراتی ظریف بر روی صدای فرد منجر به کاهش انقباضات در عضلات ناحیه حنجره و تار های صوتی شده در نتیجه فشار کمتری به عضلات حنجره وارد می آید . و این مسئله باعث کاهش تنش در اندام های گویایی شده و همچنین اضطراب فرد را در موقعیت های استرس زا کاهش می دهد .

با استمرار در استفاده از این دستگاه بصورت روزانه و پیوسته به تدریج فرد الگوی مناسب و اتوماتیک گفتاری را فرا گرفته و بهبودی پدیدار می شود . باید دانست که لکنت یک مشکل ارتباطی – رفتاری نیز می باشد ، بنابراین بهبودی آن نیازمند تغییر در الگوهای ارتباطی و حالات و رفتار های فرد و در نتیجه در روش زندگی است .
بررسی های انجام شده بوسیله اسکن مغزی مشخص کرده که کاهش مشخصی در حین لکنت در فعالیت منطقه پردازشگر مرکزی سیستم نوایی در مغز ایجاد می شود .(wu,1995;fox,1996;Ingham,1997)

با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) و اسکن مغزی مشخص شد مه استفاده از این دستگاه باعث تصحیح فوری فعالیت غیر طبیعی مغز در هنگام لکنت زبان می گردد (Kalinowsk;1997)
به طور کلی هر محرک صوتی می تواند منجر به افزایش جریان خون در ناحیه پردازشگر مرکزی سیستم شنیداری در مغز شود . پردازشگر شنیداری یکی از سریعترین عملکردهای مغز است و قادر است وقایع اتفاق افتاده در چند هزارم ثانیه را تشخیص دهد و این عملکرد یصورت غیر آگاهانه است . مناطق کنترل آگاهانه مغز که شامل منطقه پردازشگر گفتار و زبان می باشد خیلی آهسته تر عمل می کند و تاخیرهای بیش از یکصد هزارم ثانیه بر روی آن تاثیر گذار است . ( Shea,1993 )

تاخیری در حدود پنجاه هزار ثانیه می تواند بوسیله مرکز پردازشگر شنیداری و مناطق تلفیق کننده تشخیص داده می شود ، اما این میززان توسط منطقه پردازشگر زبان و گفتار قابل شناسایی نیست در نتیجه باعث می شود که جریان خون در این مناطق افزایش یافته و منجر به تصحیح جریان خون غیر طبیعی که در حین لکنت در این نواحی پدید می آید بشود و نهایتا بر روی گفتار و نظم حرکات عضلات مرتبط با گفتار اثر می گذارد .
تاخیر کوتاه ایجا شده نمی تواند توسط مناطق زبانی و مناطق آگاهانه شناسایی شود و در نتیجه باعث از هم گسیختگی گفتار نمی شود . اساسا افزایش اطلاعات حسی می تواند منجر به پیشرفت کنترل حرکتی گفتار شود .

در پژوهش انجام شده توسط Braun و همکارانش در سال 1997 بر روی جمعی از افراد مبتلا به لکنت زبان مشخص شد که فعالیت در مناطق پردازشگر شنیداری و حس عضلات کاهش یافته است و برخی محققین نتیجه گرفتند که در لکنت در اثر کاهش فعالیت پردازشگرهای حسی می باشد و نتیجتا موجب کاهش انتقال اطلاعات از مناطق حسی به مناطق گفتار و زبان می شود . دستگاه P.F.F با استفاده از افزایش انتقال اطلاعات باعث بهبود لکنت زبان می شود .

• درمان از طریق دستگاه Rhs ) Rhyt0hmic speech )
در بسیاری از بیماران مبتلا به لکنت و اختلالات گفتاری با منشا عصبی – عضلانی استفاده از یک وسیله ریتم ساز می تواند سرعت گفتار را به حد مطلوب برساند.
همچنین می توان در فراگیری نوای گفتار ، تکیه ، آهنگ ، لهجه و حتی یک زبان جدید آن را مورد استفاده قرار داد . هر فردی با داشتن این دستگاه که توسط متخصصین گفتار درمانی بر اساس ارزیابی و تشخیص اولیه وی مختص او تنظیم گردیده ، می تواند کنترل مناسبی روی سرعت ، وضوح و بلندی گفتارش پیدا کند و توانمندیهای گفتارش را به محدوده طبیعی نزدیک نماید . کودکان مبتلا به اختلالات تولیدی و تاخیر در رشد گفتار و زبان و کودکان مبتلا به نقائص شنیداری از جمله افرادی هستند که از این دستگاه سود خواهند برد زیرا با این دستگاه می توانند ریتم کلامی را یاد گرفته و با آموزش توجه و تمرکز آنها بهتر می شود .

بیماران دیزآرتری به علت ضایعات و ضربات مغزی ، سکته مغزی و بیماریهایی مانند پارکینسون و همچنین بیماران مبتلا به آفازی و آپراکسی و افرادی که گفتار تند و دستپاچه دارند و دچار اشکال اساسی در سرعت گفتار شده اند ، با تمرین با این دستگاه می توانند سرعت و وضوح و بلندی گفتار خود را به حد مطلوب برسانند . اساس کارکرد این دستگاه ، نظم بندی کلمات و شروع راحت در ابتدای تولید گفتار به سبب تاثیر بر کشش واکه ها و هجابندی گفتار است .

زیرا فرضیه ها بر این اصل استوارند که ریتم ساز به علت آهسته کردن سرعت گفتار می تواند باعث کاهش سرعت گفتار لکنتی ها شود . از طرف دیگر صحبت کردن به صورت هجایی به علت کم شدن برنامه فعالیت برنامه ریزی حرکتی پیچیده مغز باعث گفتار روان تر می گردد . موزون شدن گفتار تحت تاثیر دستگاه ریتم ساز هم از عوامل دیگر کاهش لکنت م یباشد .

در طی بررسی که استیو در 1997 انجام داد ، مشخص شد که صحبت کردن با دستگاه ریتم ساز باعث ا زبین رفتن لکنت در حد 100 درصد در نمونه های مورد مطالعه اش شده است و این حالت عنگامی اتفاق می افتند که دستگاه روی 90 هجا در دقیقه تنظیم شده بود . کاربرد دیگر این دستگاه استفاده در مراکز تخصصی و استودیوهاست که در آموزش سخنرانان ، هنر پیشه ها ، بازیگران تئاتر و گویندگان تلویزیون و رادیو استفاده می گردد .
این افراد می توانند با کمک این دستگاه اصوات خنثی ( مثل اِاِاِ در میان کلام ) به میان اندازی صداها ( مثل ِاِم ، اوهوم و ... ) من من کردن حین گفتار را کاهش داده و حذف می نماید .

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

همایون : بسیار نظریات خوب است [ 1391-01-12 ]
شیدا : بسیار عالی بود یه کمی بیشتر تحقیق کنید شاید در دوران امروزی درمان های زیادی پیدا شده باشد برای لکنت . [ 1391-01-21 ]
amir kazemi : omidvaram darman shavam [ 1391-04-19 ]
حامد : خوب و مفید بود-امیدوارم با کمک شما درمان شوم-مایل به داشتن نشانی مطب شما هستم-لطفه راهنمایی کنید-ممنون [ 1391-05-18 ]
امید : ممنون از مطالبتون واسه درمان لکنت دارو و دستگاه واینا بی فایده س، باید خودفرد با لکنت مبارزه کنه، نترسه، ریلکس وبی خیال باشه مث همه آدمایی که آرزو داره مث اونا باشه، اگه قسمت باشه بهبود پیدا میکنه... [ 1391-05-20 ]
بدون نشان : با سلام منم مثل بقیه دچار این بیماری هستم .من تا پارسال خیلی لکنتم بیشتر بود .ولی هنوزم دارم .بعضی ها آدم رو واسه این بیماری مسخره میکنن .ولی اهمیت نباید داد .خیلی اعصابم خرد شد وقتی که نوشته های بعضی از دوستان رو خوندم .کاش راهی پیدا شه [ 1392-04-19 ]
مادری دلشکسته : این چه بیماری عجیب و غریبیه که افتاده به جون بشریت. پسرم داره سالها زجر میکشه و هیچ راهی هم براش نیست .به نظر من لکنت از سرطان بدتره. [ 1391-05-29 ]
لکنتی : عالی بود و مفید شاید ما هم روزی بتونیم بدون لکنت صحبت کنیم لطفا داروهای بیشتری پیدا کردید بقیه رو در جریان بزارین نمدونین آخه خیلی .......بدترین بیماریه که تا حالا دیدم هیچ درمان صد در صدی براش وجود نداره [ 1392-02-08 ]
سردار غمکده : سلام.شما بخاطر لکنت زبانتون خيلي استرس درسته!همين استرس که لکنت شما رو چند برابر ميکنه شما نبايد ببازيد اين دارو فقط خود شماييد بايد با کلمه ها مبارزه کنيد و کلمه که داخل ان گير هستيد جلوي دوست و مخصوصا غريبه ها بيان کنيد بايد کاري کنيد هر جا ميرويد با اعتماد به نفس بالا و بدون ترس کلمه ها را بيان کنيد و لکنت شما از ذهن شما پاک شود. -پيروز باشيد [ 1391-07-07 ]
مصطفی : خوب بود اگه میشه بگین کجاهایی یادر چه مراکزی میتونیم این دستگاها رو پیدا کنیم [ 1392-04-14 ]
ناشناس : سلام بنظر من هیچ کس نمیتونه به ادم کمک کنه جز خود فرد .فرد الکن باید ترس و دلشوره و اضطراب و نگرانی از حضور در جمع و صحبت کردن را کنار بگذارد و به خود تلقین کند که خوب و روان حرف میزند و دیگران از همصحبتی با او فیض میبرند. من از خردسالی لکنت داشتم الان 30 سالمه بخاطر مشکلم خیلی سختم بود تو مدرسه با معلم هام ارتباط برقرار کنم اما از بچگی خیلی رفیق باز بودم و حتی قبل از ازدواج هم سعی میکردم ارتباط با دوستانم را بیشتر کنم. من تمام دردهای شما را بخوبی درک میکنم چون ذره ذره شون را لمس کردم . اما سعی کردم خودم بخودم کمک کنم.سعی کردم بیشتر تو جامعه باشم. نقاشی و ورزش و کارهای هنری بهم اعتماد بنفس میداد.بارها جلوی اینه میایستادم کتاب میخاندم و صدامو ظبط میکردم شعر را با صدای بلند میخواندم تو ی جمع زیاد حرف میزدم.بنظرم چند تا چیز باع÷ میشه لکنت درمان شه 1.بالابردن اعتماد به نفس با ورزش های هوازی بدون ترس و روان صحبت کردن .تلقین . ارام و شمرده صحبت کردن و سعی کنیم شاد باشیم . من 3 ساله ازدواج کردم و خدارو شکر تو زندگیم موفقم گه گداری وقتی عصبی و نگرانم لکنت بسراغم میاد اما سعی میکنم اروم بشم و بخودم مسلط. در پایان خودمون باید بخودمون کمک کنیم [ 1392-03-25 ]
سید : باسلام خوب بود به عقیده من انسان تا برای خودشخصیت پیدا نکندشاید نتونه خوب صحبت کنه نظر من برادستگاه لکنت شکن اینه که اگه راهی پیدا کنین انشالله که حالت دارو داشته باشه یعنی جلوی جمع چیزی داخل گوش نباشه یعنی مثل موبایلی که دوساعت شارژ میشه وبعد خودبخود تاخیلی بدون برق کارمیده بسار کاربزرگی انجام میدین یعنی دوساعت دستگا داخل گوش شارژبشه وتاثیروشو روی خون بذاره که دیگه داخل جمع داخل گوش نباشه بسیار عالی خواهد بود(انشالله) .من در تنهایی تمام نکات بالا را تا99درصد یا شاید100رصد عالی خواندم بدون اینکه لکنتی داشته باشم ولی متاسفانه درجمع هرکاری میکنم درست نمیشه.وباتوتوجه به موقعیت کاریم توان گذاشتن دستگا داخل گوش رو ندارم .میشه لطفا وخواهشا اگه امگان داره اسم قویتری داروها برای لکنت روبرام بفرستید. انشالله دعا میکنم بتونین برای کسانی مثل او مادر دلشکسته قدمهای کارشناسی وعلمی بزرگ بردارین که خدا از شماراضی باشد انشالله وکارشما سایت شما کمترازشهادت برای خدانیست والسلام0 [ 1392-01-01 ]
بهار : منم مث دوستای خوبم به این بیماری مبتلام.خیلی سخته تو جامعه زندگی کردن.من اصلا اعتماد به نفس ندارم.لکنت خودمو پنهون میکنم.امیدوارم همه به آرزوشون که درمانه برسن [ 1392-05-06 ]
محراب : سلام ....... خداييش خيلي دردناكه اين بيماري، البته بيماري نيس ... با عجله ، با استرس ، با ترس ، با اصبانيت صحبت كردنِ !!!! من ١٣ سالمه و هميشه با خردك در جنگم كه خوب صحبت كنم،،، يك موقع اي انقدر لكنت داشتم كه براي گفتن يه جمله كوتاه ، خيلي وقت مي بردم و ناراحتيم دو برابر ميشد كه وقتي يكي ديگه بقيه يا آخر حرفمو بگه!!! خدارو شكر الان إز اون موقع خيلي خيلي بهترم و باز هم با شمرده صحبت كردنِ ، شاد بودن و اهنگ خواندن بهتر مي شوم ......! همتون بايد با خودتون مبارزه كنيد ، جلوي آينه حرف بزنيد تا عادت كنيد كه هميشه يكي رو به رو تون هست! همتون رو درك ميكنم ! سختي هايي كه كشيدين....! بذرتين فقط يك راه واسه درمان هست كه اونم با اعتماد بنفس حرف زدنه ! سعي كنيد استرس رو به درونتون نياريد و در همه حال شمرده حرف بزنيد [ 1392-08-14 ]
یه دوست : سلام بر دوستای گلم بچه ها لطفا نظرات اقا حامد که به طور کامل بهبود پیدا کرده رو بخونید و عملی کنید خیلی مفیده . من تو یه سایت دیگه هم دیدم که دوستان با گوش دادن به ایات قران و تکرار کردن اون و با تقیت اعتماد به نفس مثلا با ورزش تونستند کاملا خوب بشن به گفته دکتر ژوزف مورفی هر ناممکنی ممکن است [ 1393-08-03 ]
mehran : لکنت واقعا دردناکه دوستان من من هم مثل شما هستم ولی من با نظرات شما موافق هستم بون استرس و ریلکس بودن و شمرده صحبت کردن تاثیر داره به ایند امیدوار باشید اینده ازان ماست ایا می دانید بزرگ ترین سیاست مدار دنیا چرچیل انگلیسی هم لکنت داشت ولی ان را کنترل کرد [ 1393-04-31 ]
حامد : سلام به دوستان خوبم منم سالهاست که از این مورد رنج می برم ... من تو گرگان چندتا دکتر رفتم ولی موفق نشدم تا یه زمانی که دوست داشتم حتی یک چشم یا گوش نداشته باشم ولی رحت حرف بزنم.... نمیدانم چه معجزه ایه که هر وقت قرآن یا اذان میگم اصلا دچار لکنت نمیشم.. من مقام اول شهرستانی در زمینه قرآن دارم.... اما الان 2ماهه خیلی خوب شدم علتشم فهمیدم که از مدیریت محترم سایت میخوام حتما این نظرو بندازه تو سایت : دوستان گلم سعی کنید هر روز روزی 1.30 در یک اتاق خلوت با خودتان به صورت کاملا آرام و شمرده شمرده حرف بزنین یا صدای خودتونو ضبط کنین با این کار من تونستم در عرض 4ماه خوب خوب بشم... من در اوایل یه لغت رو هم نمیتونستم بگم ولی الان کاملا روان شدم هر جایی که میرید سعی نکنید استرس بگیرید بذارید مخاطب شما 2ساعت هم معطل شما بشه ولی شما آرام و شمرده حرف بزنین حتی اگه خیلم هم طول بکشه.... برا همتون آرزوی سلامتی دارم [ 1393-05-03 ]
مجتبی : سلام.به نظر من بهتریم راهکار برا درمان،فراموش کردن بیماری هستش.مطمئن باشید جواب میده [ 1394-07-21 ]

فیلم استروبوسکوپی حنجره
گفتار درمانی آوا
صفحه اصلي
بیوگرافی
گفتار درمانی برای چه کسانی است
آشنایی والدین بامراحل رشد طبیعی گفتار وزبان
ناروانی طبیعی
تاخیر در رشد گفتار و زبان
لکنت زبان
مشکلات تولید یا تلفظ صداها
اختلالات صوت و صدا
صوت درمانی
آفازی
نارساخوانی را بشناسیم
کاردرمان چه می کند؟
نوروفیدبک چیست؟
مجموعه سی دی های کودک نابغه
مطالب و مقالات
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
پيام هاي كاربران
سوالات پزشکی كاربران
آدرس مطب
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences